CEZA HUKUKU

Ceza davaları, kişinin özgürlüğü ve geleceğini doğrudan etkileyebilecek önemli davalardır. Ceza avukatı da, soruşturma aşamasından kesin karar verilene kadar müvekkilinin haklarını korumakla görevlidir. Bu kapsamda, müvekkilinin sorgusunda ve ifadelerinde hazır bulunması, dilekçe ve talepler sunması, delillerin toplanmasını ve değerlendirilmesini sağlaması, yargılama ve kanun yolları sürecinde müvekkilini savunması gibi görevleri yerine getirir.

Ceza davaları, Türk Ceza Kanunu'nda ve özel kanunlarda suç olarak düzenlenen fiillerin işlenmesi sonucu açılan davalardır. Bu davaların soruşturma aşamasından kovuşturma aşamasına kadar büyük bir titizlikle takip edilmesi gerekir. Ceza kararları kesinleştiği anda hüküm doğurduğundan kanun yolları da son derece önemlidir. İstinaf ve temyiz aşamalarının da işin ehli uzmanlarca ciddi bir şekilde takip edilmesi gerekir. Aksi halde alınan cezanın infazı aşamasına geçilir ki bu da mağduriyetlere sebebiyet verebilir.

Bu bakımdan işinin uzmanı ceza hukuku avukatları ile sürecin yürütülmesi son derece önemlidir. Mert Hukuk Bürosu olarak ceza hukuku ve ceza yargılama hukuku alanlarındaki uzman ekibimizle sitemizdeki iletişim kanalları vasıtasıyla irtibat sağlayarak ceza davalarınızda profesyonel destek alabilirsiniz.