Haberler

Sahte Fatura Kullandığı İddiasıyla Yargılandı ve Beraat Etti!

SAHTE FATURA KULLANDIĞI İDDİASIYLA YARGILANDI VE BERAAT ETTİ

Müvekkilimiz 6 mükelleften 2016, 2017 ve 2018 yılları için sahte fatura kullandığı iddiasıyla yargılandı ve beraat etti. 30 yıl gibi bir süre ticaret hayatı içinde olan limited şirket yetkilisi Müvekkilimizin şirketi adına 2016, 2017 ve 2018 yıllarında toplamda 6 mükelleften sahte fatura kullandığı iddiasıyla hakkında hem vergi tarhiyatı yapılmış hem de sahte fatura kullanma yönüyle suç duyurusunda bulunularak İstanbul Anadolu 9. Asliye Ceza Mahkemesinde ceza davası açılmıştır. 

İstanbul Anadolu 9. Asliye Ceza Mahkemesinde yapılan yargılama neticesinde Müvekkilimizin alışlarının gerçek olduğu, ödemelerini yaptığı, kullanılan faturalara ilişkin vergi tekniği raporunun faturaların kayıtlara alındığı tarihten sonra yazılmış olduğu ve sanığın sahte faturayı bilerek ve isteyerek kullandığına dair her türlü şüpheden uzak, somut, isnat edilebilir bir delil elde edilemediği gerekçeleriyle Müvekkilimizin sahte fatura kullanma suçundan CMK 223/2-e maddesi uyarınca beraatine hükmedilmiştir. 

Bu yargılama esnasında iddia makamının mütalaası da Müvekkilimizin sahte fatura kullanma suçundan beraat etmesi gerektiği yönünde olmuş ve neticeten Müvekkilimiz sahte fatura kullanmak suretiyle Vergi Usul Kanununa muhalefet etmek suçundan 2016, 2017 ve 2018 yıllarının tümü için beraat etmiştir.

Müvekkilimiz 6 Mükelleften 2016, 2017 ve 2018 Yılları İçin Sahte Fatura Kullandığı İddiasıyla Yargılandı ve Beraat Etti!

Vergi Usul Kanununa muhalefet suçları ve vergi tarhiyat aşamaları hem teknik uzmanlık hem de etkin avukatlık hizmeti gerektirdiğinden Mert Hukuk Bürosu olarak vergi hukuku ve vergi ceza hukuku alanında uzman avukatlarımızla Vergi Usul Kanununa muhalefet suçlarında karakol ifadesi, vergi dairesi irtibat ve ilişkileri, olası af kanunu uygulamaları (matrah artırımı, etkin pişmanlık vb) da dahil soruşturma ve kovuşturma aşamalarında ve verilen hükümler kesinleşinceye kadar Müvekkillerimizin aktif olarak yanlarında bulunup hukuki destek sunulmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir